Czym jest ortodoncja?

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się zapobieganiem i leczeniem wad zgryzu czyli, jak to mówi się popularnie – „prostowaniem krzywych zębów”.

Ortodoncja zajmuje się nie tylko prawidłowym ustawieniem zębów , ale także profesjonalnym kształtowaniem harmonii rysów twarzy z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy nauki i technologii (np. technik CAD-CAM czy implantologii ortodontycznej). Trzeba sobie bowiem zdawać sprawę , że nieprawidłowe ustawienie zębów niesie za sobą wiele niekorzystnych skutków. Oczywiście – najbardziej widocznym efektem nieleczonych wad zgryzu jest nieestetyczny wygląd krzywych zębów oraz dysharmonia rysów twarzy.

Nie wszyscy wiedzą, że krzywe zęby są bardziej narażone na choroby przyzębia (paradontozę), nieprawidłowe i przyspieszone ścieranie czy próchnicę w następstwie utrudnionej higieny. Nieprawidłowy zgryz często bywa przyczyną wad wymowy, a niekiedy daje bóle głowy, szyi czy pleców. Istotne jest zatem, aby od najmłodszych lat kontrolować rozwój zgryzu, a jeśli już wystąpiła wada, skutecznie ją korygować. Od którego roku życia rozpoczynamy leczenie wad zgryzu , czy istnieje górna granica wieku, powyżej której odstępujemy od leczenia ortodontycznego?

Polskie Towarzystwo Ortodontyczne zaleca, aby każde dziecko odbyło wizytę u ortodonty jak najwcześniej. Pierwszy kontakt z ortodontą może być już w 2-3 latka, ale nie powinno stać się to później niż w wieku 7 lat. Powszechna opinia o tym, że korekcja ortodontyczna nie jest możliwa u osób dojrzałych to mit, który wciąż jeszcze pokutuje wśród wielu Polaków. A tymczasem jest wprost przeciwnie – wiek nie jest przeciwwskazaniem do leczenia wad zgryzu – również w wieku dojrzałym można i warto poddać się procesowi prostowania zębów. Zyska na tym nie tylko nasza uroda i samopoczucie, ale również zdrowie.

Jakie korzyści przynosi leczenie ortodontyczne?

Dzięki leczeniu ortodontycznemu można skutecznie korygować wady zgryzu, co z kolei poprawia harmonię rysów twarzy, zwiększa prawdopodobieństwo zachowania zdrowych i ładnych zębów przez resztę życia oraz pozwala zapobiegać wadom wymowy. Leczenie aparatami ortodontycznymi często służy także przygotowaniu pacjenta do innych, poważniejszych terapii: leczenia protetycznego, implantologicznego lub jest jednym z elementów kompleksowej terapii periodontologicznej.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne prowadzi się za pomocą specjalnie przygotowanych aparatów wyjmowanych (ruchomych) lub długookresowo przymocowanych do zębów aparatów stałych (tzw. „ zamków”) . W większości przypadków zdecydowanie lepsze efekty przynosi zastosowanie aparatów stałych. Stosuje się je tylko po wymianie wszystkich zębów mlecznych na stałe , co ma miejsce od 12-13 roku życia. Metoda ta daje szczególnie dobre efekty w likwidowaniu nieestetycznych stłoczeń i rotacji siekaczy czy sprowadzaniu do łuku nieprawidłowo położonych zębów. Leczenie aparatem stałym może być stosowane zarówno u młodzieży jak i u dorosłych.Tradycyjny aparat stały składa się z kompletu zamków i pierścieni, które przytwierdza się do zębów za pomocą klejów ortodontycznych. Poszczególne zamki lub pierścienie połączone są specjalnym drutem termoplastycznym (łukiem ortodontycznym) . Wygięty i naprężony łuk powraca do swojego pierwotnego kształtu, co pociąga za sobą przesuwanie się krzywych zębów.Niejednokrotnie pomiędzy poszczególnymi zębami umieszcza się sprężynki lub gumki. Zamki i pierścienie pozostają przez cały okres leczenia przyklejone do zębów , co wymaga szczególnej higieny ze strony pacjentów. Aktywacja aparatu polega na wymianie „wypracowanych łuków„ podkręcaniu sprężynek i gumek, co ma miejsce zazwyczaj raz na 4-6 tygodni. Po zakończonym leczeniu usuwa się aparat i klej z powierzchni zębów, bez uszkadzania szkliwa. W zależności od rodzaju wymaganych przesunięć zębów leczenie trwa od kilku miesięcy do dwóch lat.

Higiena i dieta w czasie leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne wymaga bardzo starannej higieny jamy ustnej! Lekarz ortodonta wyjaśni Państwu jak właściwie szczotkować zęby i czyścić przestrzenie między zębowe . Duże znaczenie w utrzymaniu należytej higieny ma tu odpowiednia dieta. Zalecana jest miękka żywność z wykluczeniem twardych (nie rozdrobnionych) owoców, orzechów czy warzyw. Na czas leczenia lepiej też wyeliminować ze swojego jadłospisu wszelkie kleiste i ciągnące się produkty, np. krówki czy batony z karmelem oraz gumę do żucia.Wizyty kontrolne u ortodonty są także okazja do kontroli higieny. W razie potrzeby możecie Państwo skorzystać z profesjonalnej profilaktyki w gabinecie, fluoryzacji czy wykonaniu zdjęć rentgenowskich pod kątem ew. próchnicy.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Na rynku usług ortodontycznych istnieje kilka rodzajów aparatów stałych. Po wnikliwej konsultacji ortodonta z naszej Kliniki doradzi Państwu wybór aparatu najlepiej dostosowanego do Państwa potrzeb. W swojej ofercie posiadamy:

Aparaty metalowe

Ortodoncja - aparat

Są bardzo popularnym, skutecznym i zdecydowanie najtańszym wariantem leczenia aparatem stałym. Sprawdzają się w nawet najbardziej skomplikowanych wadach zgryzu. Ich wadą jest duża widoczność. Aparaty metalowe są komfortowe dla naszych pacjentów, ponieważ metalowe zamki są małe i płaskie. Występują one w dwóch kolorach: srebrnym i złotym. Ligatury dostępne są w kolorze zamka lub różnobarwne. Wizyty kontrolne odbywają się co 4-6 tygodni.

Aparaty estetyczne

Ortodoncja - aparat

Jak sama nazwa wskazuje aparaty te są estetyczne i mało widoczne, dzięki czemu cieszą się największą popularnością wśród naszych pacjentów. Porcelanowe (mleczne) lub szafirowe (przeźroczyste) zamki mogą być stosowane z łukami metalowymi lub powlekanymi w kolorze zębów. Podobnie jak w przypadku aparatów metalowych, wizyty kontrolne odbywają sie co 4-6 tygodni.

Aparaty samoligaturujące

Jest to najnowsze osiągnięcie ortodoncji. W tym typie aparatów nie ma potrzeby używania ligatur. Zastosowanie techniki samoligaturującej oznacza dla pacjenta krótszy czas noszenia aparatu, a co za tym idzie mniejszą liczbę wizyt kontrolnych. Słabsze jest również odczuwanie bólu. Brak ligatur dobrze wpływa także na higienę jamy ustnej, której utrzymanie jest zdecydowanie łatwiejsze. Wizyty kontrolne mogą odbywać się co 6 tygodni.

Aparaty lingwalne (np. INCOGNITO )

Ortodoncja - aparat

Aparaty lingwalne to najbardziej dyskretna, bo zupełnie niewidoczna metoda korekcji wad zgryzu. Ten typ aparatu wybierają najczęściej pacjenci, dla których estetyka ma kluczowe znaczenie. Niestety, w tym przypadku koszt leczenia jest najwyższy, co wynika z fakt indywidualnego przygotowania złotych (!) zamków w pracowni technicznej. Kolejną wadą, której warto wspomnieć jest pogorszenie wymowy oraz zwiększone kłopoty w utrzymaniu higieny (trudno oczyścić zamki od strony języka).

Tylko w przypadku dużych szpar między zębami istnieje ryzyko, że będą widoczne druty łączące zamki. Poza tym aparat jest całkowicie niewidoczny. Wizyty kontrolne odbywają się co 4-6 tygodni.

Insignia

Ultranowoczesna metoda leczenia wad zgryzu oparta na użyciu programu komputerowego CAD CAM, który projektuje leczenie z wyborem odpowiednich zamków i drutów, które są produkowane indywidualnie dla pacjenta.
Co jest wyjątkowe w tej metodzie?

Możecie Państwo zobaczyć, przed rozpoczęciem leczenia, jak będzie wyglądał uśmiech po korekcie ortodontycznej!
Leczenie aparatem Insignie cechuje się :

• nieusuwaniem zębów (w dużej większości przypadków);
• mniejszym bólem i dyskomfortem podczas przesuwania zębów;
• skrócenie czasu leczenia o ok. 25%;
• mniejszą ilością wizyt kontrolnych o ok. 50%;
• rezultatami o wysokiej i przewidywalnej jakości;
• dedykowane jest dla każdej grupy wiekowej.

Invisalign – Absolutna nowość na rynku aparatów ortodontycznych!

System Ivisalign oparty jest na skomputeryzowanym systemie łączącym cyfrowe planowanie z indywidualnym wytwarzaniem przezroczystych szyn nazębnych w systemie CAD CAM. Aparat Invisalign składa się z kompletu przezroczystych pozycjonerów, tzw. alignerów. Są one zupełnie niewidoczne i niezwykle komfortowe, noszone przez blisko 22-24 godziny na dobę dają bardzo dobre wyniki. Wymiana kolejnych szyn następuje co 2 tygodnie aż do całkowitego zakończenia terapii.

ORTOIMPLANTY

W niektórych sytuacjach w celu uzyskania lepszych wyników leczenia ortodontycznego stosujemy czasowe ortoimplanty.

Ortoimplant