Licówki

W przypadku niewielkiej korekty uśmiechu, stosujemy licówki bez szlifowania zębów. Są to bardzo cienkie płatki porcelany (o grubości ok. 0,2-0,3 mm ), które przyklejamy na zęby w celu korekty ich kształtu i zmiany barwy. Ta metoda jest więc nieinwazyjna, ponieważ nie wymaga szlifowania zębów i jednocześnie jest niezwykle trwała. W naszej klinice naklejamy licówki bez preparacji od ponad 10 lat w przypadku:

small_21
small_22
    • rozległych wypełnień kompozytowych na skutek złamań zębów,
small_21
small_22
    • istnienia szczelin pomiędzy zębami,
small_21
small_22
small_21
small_22
small_21
small_22
    • trwałych przebarwień (po antybiotykoterapii lub niepowodzeniach po wybielaniu),
small_21
small_22
    • starcia zębów lub erozji szkliwa.
small_21
small_22

Pomimo wielu swoich zalet licówki bez szlifowania mają jednak pewne ograniczenia w stosowaniu. Ze względu na swoją minimalną grubość nie mogą one być stosowane do znacznego korygowania kształtu i ustawienia zębów, poprzez co nie są tak uniwersalne jak korony porcelanowe. Tak samo jak w przypadku innych uzupełnień protetycznych licówek bez szlifowania nie stosuje się u pacjentów z niewystarczającą higieną jamy ustnej.

Przygotowanie odpowiednich licówek jest jednym z najtrudniejszych wyzwań estetycznych i technologicznych dla technika dentystycznego, albowiem wymaga od niego wyjątkowego doświadczenia i precyzji w pracy. Wynika to z faktu, że gotowe licówki po wypaleniu nie mogą być korygowane zatem nawet najdrobniejszy błąd podczas ich wytwarzania (dotyczący koloru, kształtu, grubości) nie może być już później skorygowany. Skutkuje to koniecznością ponownego ich wykonania, co wiąże się z powtórzeniem całej procedury od początku i wysokimi kosztami.

Z tych też względów tylko niektóre laboratoria dentystyczne mają takie licówki w swoim portfolio. Laboratoria, z którymi współpracuje nasza klinika implantologiczna posiadają odpowiednie umiejętności, doświadczenie i sprzęt, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować Państwu tą metodę poprawy estetyki uśmiechu.